Наша історія Адміністрація Структура Навчання в академії Клінічна робота Корисні посилання Контакти

 Ректор
Коронавірусна інфекція , що викликає захворювання на COVID -19

Харківська медична академія післядипломної освіти

Завідувач кафедри інфекційних хвороб,

д.м.н. проф. В. П. Малий, асистент к.м.н. В. С. Маслова

 

 

Коронавірусна (КВ) інфекція – гостре РНК-вірусне захворювання, що характеризується гарячкою, перважним ураженням дихальної системи.

За походженням сам збудник ( SARS - CoV -2) – це зооноз, який подолав міжвидовий бар’єр і, попавши в людське середовище, інфікує людей, причому інфекція передається від людини до людини. Попередник SARS - CoV -2 існував протягом певного невстановленого часу, людей ніколи не заражав, поки не відбулась його мутація.

Вірус нестійкий у зовнішньому середовищі. Руйнується під дією хлороформу, формаліну, етилового спирту або ефіру.

Джерелом нового збудника являється хвора людина або носій, орієнтовно летючі миші. Відсутні дані про те, чи можуть хворіти домашні тварини (кішки, собаки).

Передача збудника відбувається повітряно-крапельним та фекально-оральним шляхами. Факторами передачі являються виділення із носоглотки хворої людини, інфікована їжа.

Сприйнятливість до коронавірусу дуже висока. Інфікуються всі вікові групи. Вхідними воротами для інфекції являється слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. Далі вірус стрімко розповсюджується по бронхам і легеням. Вже через 5-7 днів від початку хвороби виникає атипова пневмонія. Спочатку вона вогнищева, яка швидко пертворюється на зливну. Новий коронавірус володіє імуносупресивним ефектом. При легкому перебігу зазначені прояви хвороби не є виразними або відбуваються лише просто запалення в епітелії дихальних шляхів, як і при інших ГРВІ.

Інкубаційний період обмежений 2-3 днями, може продовжуватися до 14 днів. Але протягом цього періоду людина може інфікувати оточуючих.

Властивими симптомами при КВ інфекції являються болі при ковтанні, явища риніту, головний біль, кашель, озноб, підвищення температури тіла, м’язові болі, прояви гіпоксії. У деяких хворих відмічаються явища кон’юнктивіту, нудота, діарея. При тяжких формах загальний стан хворих швидко погіршується з розвитком дихальної недостатності. При наявності супутніх хвороб стан хворих погіршується дуже швидко.

При звичайній КВ інфекції повне одужання настає через 5-7 днів. При більш тяжких формах хвороби, одужання затягується до 2-3 тижнів. При тяжких формах інтоксикація значно виражена, приєднуються ознаки набряку легень, прогресує гостра дихальна недостатність, приєднується поліорганна недостатність. Прогноз в таких випадках песимістичний.

 

Групи ризику розвитку тяжкого перебігу захворювання:

ü тяжкі хронічні захворювання легень і серцево-судинної системи;

ü ниркова недостатність;

ü імуносупресивні стани (первинний і вторинний імунодефіцити);

ü тяжкі алергічні захворювання або стани;

ü аутоімунні захворювання;

ü мікст-інфекції

ü хворі літнього віку

 

Лікування:

Згідно Наказу МОЗ України від № 663 від 13.03.20 пацієнтам з підозрою на COVID -19, з легкою формою захворювання, включаючи ситуації, коли стаціонарна допомога недоступна, або у випадку інформованої відмови від госпіталізації можуть знадобитися амбулаторні умови для надання медичної допомоги.

Пацієнтів із легкою формою захворювання та без серйозних хронічних захворювань, таких як хвороби легенів чи серця, ниркова недостатність або імуноскомпроментовані стани ‒ первинними та вторинними імунодефіцитами, хворих з алергологічною патологією, аутоімунною патологією, які зумовлюють підвищений ризик розвитку ускладнень, можна лікувати в домашніх умовах. Така допомога в домашніх умовах застосовується і до одужуючих пацієнтів, які вже не потребують госпіталізації.

Стаціонарна допомога надається хворим із середньотяжким та тяжким перебігом захворювання, а також пацієнтам, що відносяться до груп ризику незалежно від тяжкості перебігу. Включає в себе симптоматичну, патогенетичну терапію, респіраторну підтримку, лікування ускладнень. Противірусна терапія розроблюється.

 

 


українська  
13.07.2020
Медичний інститут
19.06.2020
З Днем медичного працівника!
05.06.2020
Оголошується прийом документів для участі у конкурсі до аспірантури у 2020 році
22.05.2020
Оголошено прийом заявок для участі у конкурсі проєктів наукових досліджень і розробок “Підтримка досліджень провідних та молодих учених”
22.05.2020
Національним фондом досліджень України оголошений конкурс наукових і науково-технічних проектів «Наука для безпеки людини та суспільства»